Det originale rumskydespil går mod den moderne æra! Asteroids: Recharged er blevet omtænkt til moderne gameplay med levende billeder, kraftfulde nye evner og endnu et originalt soundtrack fra den prisvindende videospilskomponist Megan McDuffee.
Asteroids: Recharged skaber en velkendt, men revitaliseret og moderne udfordring til både old school og nye high score chasere. Og 30 unikke og kreative udfordringsniveauer tager rumskydespillet ind på nyt territorium, komplet med lokale og globale ranglister.
En helt ny samling af power-ups - inklusive spredeskud, skinnepistoler, refleksskjolde og mere - vil hjælpe med at afværge splintrende asteroider og aggressive UFO'er. Co-op-spil giver dig mulighed for at spille med en ven og øger intensiteten, mens spillerne gør deres bedste for at koordinere og overleve.
Nøglefunktioner:
Old Meets New: Classic Asteroids-gameplay opdateret med raffineret kontrol og moderne visuelle opblomstringer
Power Up: Spræng lyserøde UFO'er for at få fat i dødbringende fordele som sprængstof-asteroider eller et sort hul-skud, der suger alle fjender ind i dens radius
Udfordring: Deltag i en serie på 30 udfordringer designet til at sætte selv de mest erfarne spillere på prøve
Konkurrer: Nå toppen af globale ranglister for arkade og individuelle udfordringstilstande
Bring a Friend: Spil lokal co-op i alle tilstande, og overlev rummets dybder sammen
Get in the Groove: Space out til et originalt partitur af Megan McDuffee
Informácie boli získané z oficiálnej stránky obchodu PlayStation Store, v súlade s autorskými právami.